5. lekce
- Vložení textu se stmíváním: vložit obrazovou stopu Ctrl+I, Otevřít jiné..., Text a ještě zaškrtnout Přizpůsobit neprůhlednost namísto prolínání černou barvou.
- Pro toto video jsem od 19. sekundy použil zpomalení, odstranění zvuku a pak i zvýraznění pohybujícího se míčku (to podle tohoto návodu).
- Našel jsem teď tento YT kanál česky!
Dokumenty ke stažení
Je sice možné využít komponentu Soubor a nahrát soubor na Webnode, ale zabírá to pak hodně prostoru disku projektu na Webnode i to hodně odčerpává přenesená data. A ani odkazy nejsou vizuálně moc pěkné.
Lepší je tedy nahrávat soubory ke stažení mimo Webnode na nějaký internetový disk (Google Disk, DropBox apod.), soubor tam nasdílet ke čtení pro všechny uživatele s odkazem a dát na svoje stránky Webnode projektu jen tento odkaz.
Pro pokusy si můžete stáhnout tyto dokumenty: https://ozodrahy.damto.cz/barevnekody.pdf a https://ozodrahy.damto.cz/bludiste_s_kody.pdf.
Formuláře
Můžeme vytvářet vlastní formuláře (dotazníky apod.) s různými prvky (krátký/dlouhý text, výběr jedné/více z nabízených možností, atd.). Ve vlastnostech formuláře lze zadat na jakou e-mail adresu bude zasláno avízo o nově vyplněném formuláři. Všechna data z vyplněných formulářů jsou dostupná z detailu projektu volbou Data z formulářů.
Tady bude můj příklad formuláře pro vás (jméno, přihl. jm. v učebně, máte zájem tvořit i eshop?, co byste z Webnode ještě chtěli ukázat /koukněte ale níže, co je ještě v plánu/,...)
Jazykové verze
Pokud chceme mít stránky ve více jazycích, lze to zařídit z Nastavení, Jazyky a Přidat jazyk. Pak je většinou asi vhodné zaškrtnout "Zkopírovat stránky...", čímž se vytvoří kopie stránek i článků (ty mají prefix podle jazyka). Přepínání jazyka je vpravo nahoře jak při tvorbě stránek, tak na jejich finální podobě. Jakousi výchozí podobu přeložených textů můžeme vytvořit pomocí např. translate.google.com.
Registrace uživatelů a zamknuté stránky
Někdy je záhodno mít stránky jen pro vybrané návštěvníky. Lze sice udělat skrytou stránku a poslat na ní odkaz vybraným lidem, ale taková stránka je pak dohledatelná vyhledávacími službami a zobrazitelná přes odkaz. Pokud mají být informace opravdu jen pro ověřené uživatele, je potřeba stránky tzv. zamknout, aby byly přístupné jen po přihlášení.
Přes Nastavení, Nastavení webu, Nastavení registrace uživatelů zapneme Povolit registraci uživatelů. Pod tím můžeme zvolit, zda chceme každého registrovaného ještě schválit než bude mít přístup ke skrytým stránkám.
Pak přidáme stránku volbou "Zamknutá stránka", která po publikování má registrační a přihlašovací formulář. Pokud nám stačí jedna zamknutá stránka, tak rovnou do ní vložíme požadovaný obsah, který ale po publikování bude vidět až po přihlášení uživatele. Pokud chceme mít více stránek zamknutých, je možné mít první stránku jen s registračním a přihlašovacím formulářem a další zamknuté stránky dát jako podstránky. V menu stránek bez přihlášení je pak vidět jen hlavní zamknutá stránka a teprve po přihlášení se objeví v menu i podstránky.
Propojení se sociálními sítěmi
Každý článek má pod sebou automaticky tlačítka pro sdílení na FB a X. Lze také přes Nastavení, Blog zapnout FB komentáře přímo pod články. Naopak je možné tlačítka pro sdílení pod články vypnout.
Vhodné je také umístění na Mapy.cz a/nebo Firmy.cz. Po výběru pozice firmy/služby/ubytování apod. v mapě se objeví tlačítka pro přidání místa či firmy (a je to zadarmo):
Od 20. února se budeme scházet Na Karmeli v učebně A106.